بیوتی پالت بلاگ

موخوره و درمان آن

موخوره و دلایل آن

موخوره:

همه ی افراد کم و بیش در زندگی خود با پدیده ای به نام موخوره برخورد داشته اند. موخوره به دوشاخه شدن انتهای مو می گویند. و اگر زود به داد این مشکل ها نرسید کم کم کل مو را درگیر می کند.

معمولا افراد مختلف در اولین برخورد با این مشکل به فکر کوتاه کردن موهای خود می‌افتند. این راهکار گرچه کاربردی است و شما را برای مدتی از شرشان راحت می‌کند اما همیشگی نیست. چرا که اگر به درستی از موهای خود مراقبت نکنید، دوباره شاهد ایجاد آنها خواهید بود؛ بنابراین اگر اکنون با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید یا به دنبال شیوه‌ای برای جلوگیری از بروز آن هستید.

"<yoastmark

موخوره چیست؟

موخوره با نام علمی تریکوپتیلوزین (Trichptylosis)  عارضه‌ای است که در اثر آسیب‌های فیزیکی به ساقه مو اتفاق می‌افتد. این مشکل معمولا به صورت چند شاخه شدن انتهای موها یا بروز شکاف طولی در آن‌ها رخ می‌دهد. در واقع مجموعه عواملی که باعث خشکی یا شکنندگی مو می‌شوند، در نهایت باعث بروز این مشکل در موها خواهند شد.

انواع موخوره

موخوره بر اساس شکل و محل تشکیل، انواع مختلفی دارند و ممکن است در هر بخشی از ساقه ی مو ظاهر شوند. در زیر با بخشی از انواع موخوره آشنا خواهید شد:

  • موخوره ی دو شاخه : ساده ترین نوع موخوره،  دو شاخه شدن انتهای مو است. اگر به انتهای ساقه ی موی خود دقت کنید، به آسانی می توانید این نوع مشکل را که به شکل Y است مشاهده کنید. در صورت بروز این مدل موخوره موهایتان را چند سانت کوتاه کنید تا از پیشروی آسیب به بخش های بالاتر ساقه ی مو جلوگیری کنید.
  • موخوره ی سه شاخه : موخوره سه شاخه ای خیلی شایع نیست و در انتهای موها و به شکل چنگال ظاهر می شود. این نوع در اثر خشکی و کمبود آب و رطوبت به وجود می آید. وقتی کوتیکول مو ضعیف شد و آسیب دید، از کورتکس مو جدا می شود و به شکل سه شاخه در می آید.
  • موخوره به شکل پر : رنگ کردن مکرر موها، برخی مدل های کوتاهی و تمیز نکردن آلودگی موها باعث ایجاد این مدل می شود. اگر به انتهای ساقه ی مو دقت کنید، مانند پر از اطراف بصورت شاخه شاخه به نظر می رسد.
  • موخوره ی درختی : وقتی که موهایتان را برای مدل دادن و شنیون پوش می دهید، به کوتیکول ساقه ی مو آسیب وارد می کنید و این نوع موخوره ایجاد می شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ی ماورا بنفش خورشید هم دقیقا همین لطمه را به موها می زند. لذا در این مواقع اگر زیاد دربرابر اشعه نور خورشید قرار می گیرید حتما از افشانه موی آرگان جهت حفاظت مو در برابر اشعه ها استفاده نمایید.
  • موخوره ی گره ای : موخوره های گره ای، بسیار رایج هستند و به دلیل عدم مراقبت از مو ایجاد می شوند، ساقه های گره خورده به نظر می رسند، اما واقعا گره نیستند. قرار گرفتن ساقه ی مو در معرض حرارت و دمای بالای دستگاه های حرارتی و تنش های فیزیکی، این نوع موخوره را به وجود می آورد. اگر برای جلوگیری از آن مراقبت های لازم را انجام ندهید، تعداد این ها در کل ساقه ی مو افزایش می یابد و ساختار مو آسیب بیشتری می بیند.
  • موخوره ی ناقص : این نوع موخوره معمولا در اثر کشیده شدن بیش از حد ساقه ی موها و دکلره و ضعیف شدن ساقه، در نتیجه تضعیف کوتیکول به وجود می آید. موخوره ی ناقص در افرادی که عادت دارند موهای خود را دم اسبی ببندند، بیشتر دیده می شود.
  • موخوره ی نقاط سفید : سوختگی موها بر اثر مواد شیمیایی دلیل اصلی به وجود آمدن این نوع موخوره است. مدل نقاط سفید بدترین نوع موخوره می باشد. اگر این مشکل برایتان پیش آمد، به هیچ عنوان دوباره موهایتان را رنگ نکنید و به موهای خود زمان دهید تا ترمیم شوند.

 

چه نکاتی را رعایت کنیم تا موهای بدون موخوره داشته باشیم؟

اگر هم اکنون موهای شما این مشکل را دارد، تنها راه درمان کوتا کردن و استفاده از روغن های گیاهی برای درمان آن می باشد. که دراین زمینه از افشانه روغن بادام برای رفع آن استفاده نمایید.

ولی اگر هنوز به این مشکل دچار نشده اید راهکارهای زیر به شما کمک می کند تا هیچ وقت دچار این معضل نشوید.

اول از همه توجه کنید که کارهایی که بالا گفته شد را کمتر انجام دهید تا بیش از این به موهایتان آسیب نزنید.

بطور مثال شانه خود را عوض کنید، کمتر رنگ و دکلره استفاده کنید و ..

توجه کنید که سشوار را دور از موهایتان و با باد گرم استفاده کنید. از روغن های گیاهی مناسب برای رفع مشکلات موهایتان استفاده نمایید. اگر موهایتان آسیب دیده است با استفاده از روغن تراپی و سرم موی آمارانت ابتدا موهای خود را پروتئین تراپی و احیا نمایید.

در روش شست و شوی موهای خود در حمام بازبینی کرده و در حمام به هیچ وجه موهایتان را چنگ نزنید و باعث درهم ریختگی موهایتان نشوید تا دچار موخوره نگردید.

بعد از حمام نیز از روش درستی برای خشک کردن موها با حوله استفاده نمایید. به هیچ وجه موها را خیس شانه نزنید.

بیشتر بخوانید : دریافت مشاوره رایگان مو

شیوه‌های متنوعی را برای بستن موهایتان به کار بگیرید.

همیشه به یک شکل موهای خود را نبندید. موهایتان را برای بستن با کش در معرض فشار و کشیدگی زیاد قرار ندهید. در جهت های مختلف موهایتان را ببندید تا موهایتان از هر نقطه ای امکان هوا خوردن داششته باشد. تغییر زاویه ی بستن خیلی به جلوگیری از این مشکل کمک خواهد کرد. هرچند وقت یک بار نیز موهایتان را باز بگذارید.

روغن تراپی کنید.

روغن های گیاهی از قدیم برای تقویت و آبرسانی موها استفاده می شده اند. محصولات آمارانت کاملا بر پایه روغن های گیاهی ساخته شده اند. این محصولات تولید شرکت آرمین سرزمین سبز هستند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + چهارده =