بیوتی پالت بلاگ

کنترل چربی مو

آنچه در مقاله درمان چربی پوست میخوانیم :

 1. موی چرب چیست ؟
 2. تشخیص موی چرب:
 3. چطور چربی مو وپوست سر را کنترل کنیم:
 4. درمان های خانگی برای رفع چربی مو:
 5. نتیجه گیری

 

موی چرب چیست ؟

موی چرب و کنترل چربی مو  یکی از پر معضل ترین نوع مو است که نیاز به مراقبت دائم واستفاده از محصولات روتین را به صورت مداوم دارد.

تشخیص موی چرب:

 1. افراد دارای موی چرب بعد از شستشوی موهای خود بعد از 24 ساعت نیاز به شستشوی مجدد دارند زیرا مو در این بازده کوتاه مجدد چرب میشود ولی افراد درحالت عادی 2تا3 روز بعد ازاستحمام نیاز به شستشوی مجدد ندارند.
 2. از نظر ظاهری موها برافق است.
 3. هنگام لمس این مو کاملا چربی روغن آن روی دستتان مینشیند.

چربی بیش از اندازه باعث جذب آلودگی سریع محیط وگرد وخاک میشود از این رو کنترل چربی مو نیاز به شستشوی مدام دارند.

4.در برخی مواقع چربی روی مو باعث ایجاد بوی نامطبوع میشود که در مواردی نوع تغذیه وشرایط محیطی سبب تشدید آن می گردد.

 1. پوست سر افرادی که موهای چرب دارند ملتهب ،قرمز و دارای جوش است و همچنین دچار خارش سر هستند.
 2. یکی از شایع ترین نشانه موی چرب شوره سر است.

7.اکثر افرادی که موهای چرب دارند از ریزش مو رنج میرند وعلت آن نرم شدن ریشه مو بر اثر ترشح چربی می باشد.

بعد تشخیص موی چرب این سوال به ذهن شما می آید که:

علت چربی مو سر چیست:

بدن ما وظیفه داردبه طور دقیق میزان چربی مشخصی راسلامت و حفظ رطوبت پوست وموتولید کند،اما زمانی مشکلاتی مبنی بر رژیم غذایی نامناسب ،آلودگی محیط زیست و یاعدم تعادل هورمونی که عمدتا در خانم ها

ایجاد می شود بر این میزان چربی تاثیر میگذارد.

 

دلایل علمی چرب شدن مو:

در اطراف فولیکول های مو غددی وجود دارد که به غدد سباسه معروف هستند.سبوم تولید شده توسط این غدد به مجرای فولیکول مو ریخته وهمچنین در پوست باعث نرمی ولطافت آن می شود در واقع یک نرم کننده طبیعی است.

سبوم یا چربی ماده مضری نیست حال آنکه بنا به دلایل وشرایط مختلف سطح ترشح آن بالاوموجب چرب شدن مو وپوست سر می شود.در ادامه به بیان علت های رایج و اصلی چرب شدن موی سر می پردازیم:

1 عدم تعادل هورمونی : تعادل هورمونی مرتبط با سن بلوغ نوجوانان،دوران بارداری ، یائسگی ، مشکلات  مربوط به تیروئید  است که از عوامل افزایش ترشح سبوم یا چربی می باشد.

2 تغییرات آب وهوایی: گرمای هوا  در فصل گرما که با افزایش دما مواجه می شویم و میزان تعریق بدن بالا می رود ممکن است دچار چربی مو می شویم .

در برخی از جابجایی های اقلیمی از مناطق سرد سیر پوست سر خشک تحریک و باعث ترشح چربی بیشتری میشود و در این مواقع گرما و رطوبت زیاد منجر به شستشوی مکرر می گردد که خود عامل تولید سبوم بالا در کف سر است.

3 مصرف داروهای خاص در برخی از بیماری ها

4 استرس و افسردگی با تاثیر مستقیم روی عملکرد هورمون ها عامل چربی پوست ومو سر می شود.

5 شانه کردن مکرر: شانه زدن زیاد باعث تحریک غدد سبابه می شود و در نتیجه این غدد از سیر طبیعی خود خارج شده و چربی بیش از حد نرمال ترشح گردد.

6رژیم غذایی نامناسب:خوردن غذاها ورعایت رژیم های غیر اصولی ویا چرب در تحریک فولیکول چربی اثر زیادی دارند.

7 استفاده بیش از حد از محصولات مراقبتی مو ویا محصولات نامناسب که منجر به آسیب رسیدن به تومورهای پوست کف سر میگردد.

8 نرم کنندهای مو:استفاده زیاد از شامپو وماسک های نرم کننده موجب ترشح زیاد چربی پوست سر می گردد.

9 داشتن پوست چرب به صورت طبیعی:که به خودی خود سطح ترشح سبوم یا جربی آن بالا است.

10 ژنتیک :اگر والدین دارای پوست و موی چرب باشند قطعا فرزندان آنها نیز دچار همین مشکل خواهند بود.

توجه:برخی افراد که دارای موهای ضخیم وفر هستند ریشه های موی چرب تری دارند.

چطور چربی مو وپوست سر را کنترل کنیم:

1 تنظیم روال شامپو کردن مو:موهای خود را هر روز نشوریم ،حداقل 2 الی 3 بار در هفته موهارا شستشو دهید تا ازتولید چربی ناشی بعد از شستشو در امان باشید.

در روزهایی که به سر شامپو نمیزنیم موها را باکلاه مخصوص دوش یا کلاه شنا بپوشانیم تا خیس نشده وسبوم بالا تولید نگردد.

2 استفاده اصولی از نرم کننده :نرم کننده ها رابه  ساقه مو آغشته کنید تا از نرم شدن بیش از اندازه  ریشه که باعث ریزش مو وچربی کف سر میشود جلوگیری نمایید.

نرم کننده ها را بطور کامل آبکشی کنید وترجیا با آب ولرم یا خنک انجام دهید تا کاملا پاک و سستی ریشه جلو گیری کنید.

آب گرم : شستشوی با آب گرم کوتیکول مو را باز می کند و روغن های طبیعی بیشتری از سطح پوست خارج شده و همچنین منافذ پوست سر تحریک وچربی بیشتری تولید می کند ، لذا بهتر است بعد از شامپو موها را با آب خنک آبکشی نمایید.

مقدار شامپو:بهتر است به اندازه یک سکه از شامپو استفاده کنید که البته استثنایی برای موهای پر و ضخیم در مقدار مصرف شامپو وجود دارد.

برس وشانه:مشاوران و متخصصان پوست تاکید دارند که برای کاهش چربی پوست سر بهتر است کمتر موهای خود را شانه کنید باعث تحریک چربی نگردد.

از برس ها و شانه هایی دندانه بلند  استفاده کنید که دندانه های  برس یا شانه بافشار کمتری به کف سر برخورد کنند و از تحریک غدد سبابه وافزایش سطح چربی کف سر جلوگیری شود.

3 محصولات مراقبتی:از محصولات مراقبتی مناسب استفاده کنید وتنها به ظاهر وقیمت آن توجه نداشته باشید وحتما از مراکز و فروشگاهای معتبر اقدام به خرید محصولی که ویژه پوست چرب است تهیه کنید.افشانه آووکادو آمارانت با کنترل کردن چربی مو میتواند از درخشندگی و الودگی بیش از موعد جلوگیری نماید .

نکته مهم در خرید محصولات مراقبتی مثل شامپو ،ماسک، نرم کنندها و پودرهای مختص به مشکل چربی مو سر این است که حتما روی محصول را بخوانید ودقت داشته باشید از خرید محصولی که دارای برچسب تقویت کننده،درخشان کننده و ضد وزخودداری کنید زیرا این مواد عموما برای موهای خشک مناسب است ودرنهایت موهای شما را سنگین تر و چرب تر میکند.

4 به موهای خود دست نزنید:این نکته شاید ساده وپیش پا افتاده باشد،اما دست زدن به موها و چرخاندن آن دور انگشت  که گاها از روی عادت انجام میشود روی موی سر شما تاثیردارد .

تماس با سطوح آلوده در طول روز منجر به انتقال این آلودگی به مو و تحریک وترشح غددچربی مشود.

5 اتو مو ممنوع:صاف کردن مو با اتو موباعث افزایش سطح چربی مو است لا حرکت دادن اتو در امتداد مو چربی را از ریشه به ساقه ها انقال می دهید.

وموها بعد از صافی روی پوست سر می خوابند و تماس با چربی کف سر بیشتر می شود.

دوستان عزیز امیدواریم با مطالعه این محتوا به سوالات شما پاسخ داده و مطالب فوق مثمر ثمر واقع گردد.

 • اگر به درستی از موهای خود مراقبت کنید وموارد گفته شده را حداقل 4 تا6 ماه انجام دهید قطعا چربی سر شما ازبین می رود . اما در صورتی که هیچ تغییری در کاهش چربی مو ها مشاهده نکردید باید به متخصص پوست ومو مراجه کنید.
 • در هنگام مواجه با این شرایط طبق تحقییات گسترده ای که انجام شده علت چربی مو می تواند به دلایل جدی تری مثل: اگزما ،پسوریازیس،شوره شدید یامشکلات دیگر باشد که باید توسط متخصصان تشخیص داده شود.
 • هنگام مراجعه به پزشک برای شما شامپوهای مخصوص تجویز می کند تا سریع تر تر درمان شوید.
 • همچنین در اغلب موارد آزمایش هورمونی تجویز می شود تا برای درمان بهتر تعادل هورمونی شما بررسی شود.

درمان های خانگی برای کنترل چربی مو :

 1. استفاده از نمک اپسوم یا همان نمک های منیزیم التهاب را کم میکندو باعث کمتر شدن تجمع چربی کف سر میشود.

 

1 قاشق غذاخوری کریستال نمک اپسوم با شامپوی خود مخلوط کنید وهفته ای 2تا 3 بار از این شامپو استفاده کنید.

 1. استفاده از روغن نارگیل باعث کم شدن چربی پوست سر وریشه ها می شود.
 2. شستشو با سرکه سیب:استفاده از سرکه سیب رقیق شده به زبان ساده تر سرکه سیب را با مقداری آب مخلوط کنید به ازای هر فنجان 1 قاشق غذاخوری سکه اضافه کنید.

ابتدا موهای خود را با شامپوهای ملایم بشویید .

چند دقیقه صبر کنید بعد با محلول سرکه بشویید.

بهتر است در طول هفته 2 بار از این روش شستشو استفاده کنید.

شامپو با ترکیب روغن درخت چای:روغن درخت چای حاوی ترکیبات ضد باکتری است که با رفع شوره ،کاهش خارش وبهبود جربی سر میشود.

در صورت پیدا نکردن محصولی که روغن چای در ترکیبات آن باشد می توانید روغن درخت چای را تهیه کرده و برای هر شستشو چند قطره با شامپو خود مخلوط کنید.

4.استفاده از چای سبز:عصاره چای سبز باعث کاهش تولید سبوم همینطور تغذیه مو می شود .در صورت عدم دسترسی به عصاره می توانید از محصولات حاوی چای سبز استفاده کنید.

 1. معجزه ای بنام عسل:استفاده از ماسک عسل به دلیل دارا بودن خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ منجر به رفع قرمزی ،خارش و پوسته پوسته شدن سر و درنهایت رفع چربی سر می گردد.

ترکیب این ماسک به این صورت است که 90% عسل و 10% آب یعنی یک قاشق عسل یک قاشق آب باهم مخلوط و قبل از استحمام از آن استفتده میکنیم.

 1. چای سیاه: چای سیاه دارای اسید تنییک است و با سفت کردن منافذ و حفرهای سر را کاهش و درنتیجه تولید چربی کم می شود.(حفرهای سطحی پوست را می بندد)

یک قاشق غذاخوری چای سیاه را با لیوان آب بجوشانید و اجازه بدهید در فضای اتاق سرد شود پس از سرد شدن میتوانید بعد شامپو کردن سر از آن استفاده کنید.

درمان های خانگی متعدد و متنوع هستند که ما در این محتوا بخش عمده ای از آن را که قابل دسترس عموم باشد عنوان کردیم که امیدواریم مورد توجه ومفید واقع شده باشد.

سخن پایانی:

شناخت موی چرب و درمان این معضل کار ساده ای است و فقط نیاز به صبر ورعایت شما عزیزان دارد.

هر فردی با توجه به نشانه های ظاهری مو متواند به راحتی موی چرب را تشخیص دهد وبا روش های گفته شده چربی مو را کنترل کند.

مراقبت صحیح از موهای چرب و کم کردن آلودگی های محیط مانند:نظافت محل کار و خانه منجر به کم شدن ترشح چربی سطح پوست  میشود وراه شما را برای کنترل آن آسان می کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 6 =